Grudzień to czas w którym ponoszone są różne świąteczne wydatki takie jak zakup ozdób świątecznych, organizacja pracowniczej wigilii lub zakup drobnych prezentów dla zatrudnionych. Czy tego typu świąteczne wydatki można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności?
Zakup ozdób świątecznych
Wydatki związane z zakupem choinki, łańcuchów, bombek oraz innych ozdób mogą być kosztem uzyskania przychodów, jeżeli spełniają wymogi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ustawą za koszt podatkowy uznaje się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów przy czym nie mogą zostać wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 owej ustawy.
Wigilia pracownicza
Przedsiębiorcy mogą rozliczyć w kosztach firmowych wigilię pracowniczą jeżeli służy ona integracji pracowników i zwiększeniu ich motywacji. Jednak przede wszystkim wydatek taki musi wykazywać związek z przychodami.
Kolejnym wymogiem jest, aby świąteczne wydatki były prawidłowo udokumentowane. Nie wystarczą tu same paragony – niezbędne będą faktury lub rachunki. Wyjątkiem są jedynie paragony fiskalne zawierające NIP nabywcy, których wartość brutto nie przekroczyła 450 zł, czyli tzw. faktury uproszczone.
Należy liczyć się obowiązkiem udowodnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi kosztami, a osiągniętymi przychodami. W takiej sytuacji poza fakturami przydatne mogą okazać się takie dokumenty, jak: plan imprezy, w którym uwzględnione zostałyby również elementy o charakterze motywującym, m.in. nagrodzenie najlepszych pracowników, czy omówienie i prezentacja wyników firmy.
Co do zasady podatnik ma prawo dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur, które dotyczą czynności opodatkowanych. Usługi gastronomiczne stanowią jednak wyjątek od tej reguły, w związku z tym podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z tego typu faktur.
Wigilia dla kontrahentów i podwykonawców
Jeśli w wigilii firmowej będą uczestniczyli również kontrahenci wówczas wydatki poniesione na wigilię w tej części są uznawane za koszt reprezentacji. Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT nie stanowią kosztów uzyskania przychodu koszty poniesione na reprezentację, w szczególności usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Zatem w sytuacji, gdy na wigilii formowej oprócz pracowników pojawią się również kontrahenci część wydatków przypadającą na kontrahentów należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodu.
Podobna sytuacja ma miejsce gdy oprócz pracowników zatrudnionych w firmie na wigilię zostaną zaproszeni także podwykonawcy współpracujący na zasadach B2B. Wówczas również część wydatków związanych z organizacją wigilii przypadających na podwykonawców nie będzie stanowiła kosztu podatkowego.
Źródło: www.bizin.pl