Menu Zamknij

KSEF-KRAJOWY SYSTEM E-FAKTUR PRZEGŁOSOWANY. OD KIEDY OBOWIĄZKOWY?

Polska jest czwartym państwem Unii Europejskiej wprowadzającym tego typu rozwiązanie. Jako pierwsi, w 2017 roku, system e-faktur wprowadzili Włosi. W 2018 roku Portugalia, a rok po niej Hiszpania. KSeF ma na celu, co podkreśla Ministerstwo Finansów, ułatwienia życie przedsiębiorców i zmniejszenie luki VAT do około 5%. Co faktycznie zyskają przedsiębiorcy z KSeF i od kiedy konieczne jest korzystanie z systemu?

Krajowy System e-Faktur

Sejm zdecydował, od stycznia 2023 roku każdy przedsiębiorca w Polsce będzie wystawiał faktury korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur, czyli KSeF. W 2022 roku decyzja należy do przedsiębiorcy, natomiast jeśli zdecyduje się na ten krok, może liczyć na szybszy zwrot VAT. Obecnie jest to 60 dni, a czas ten, dzięki KseF, skróci się do 40 dni. Aby jednak zwrot przyszedł szybciej, wiążą się z tym jeszcze dodatkowe warunki. Jednym z nich jest konieczność wystawienia w całym okresie rozliczeniowym wyłącznie faktur ustrukturyzowanych. Kolejnym, przedsiębiorca musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT dłużej niż 12 miesięcy.

Jak będzie wyglądało wystawianie e-faktur w praktyce?

Każdy przedsiębiorca będzie miał swoje konto na platformie. Zanim wystawi fakturę, konieczna będzie zgoda odbiorcy. Według MF będzie się to odbywało na podobnych zasadach co obecnie, gdy przedsiębiorca wystawia fakturę elektroniczną i przesyła ją drogą mailową.

Przedsiębiorca wprowadzi do systemu dane pod postacią ustrukturyzowanego pliku. Po czym system sprawdzi zgodność z obowiązujmy wzorem faktury. Każdy wystawiony dokument otrzyma indywidualny numer.

Korzyści dla przedsiębiorców

Faktura będzie w systemie MF, co dla przedsiębiorcy oznacza, że nie zgubi się, nie zniszczy się i nie będzie konieczności wystawiania duplikatu. Przedsiębiorca nie musi jej przechowywać. Istotną zaletą jest to, że ma pewność dostarczenia faktury do odbiorcy.

Ułatwienia w fakturowaniu

MF przypomina również o wprowadzonych zmianach pod postacią pakietu Slim VAT 2. Jego częścią są zmiany w fakturowaniu. Wśród nich między innymi brak konieczności umieszczania na fakturze informacji:

  • Duplikat, jeśli faktura zaginie,
  • Faktura Korygująca (korekta), w przypadku pomyłki, zmian.

Poza tym, przedsiębiorca nie musi wskazać przyczyny korekty. Jak podkreślają przedstawiciele MF, rozwiązania z pakietu Slim VAT 2 to uproszczenia w podatku VAT, a zmiany związane z fakturowaniem minimalizują formalności.

Zmiany mają służyć przedsiębiorcom, skarbówce i w efekcie państwu. Czy tak będzie, to czas pokaże, także to czy luka VAT spadnie do 5% jak we Francji.

Źródło: www.mala-firma.pl