W 2024 roku KSeF ma stać się w Polsce rzeczywistością. Dla przedsiębiorców oznacza to szereg zmian. Począwszy od zdobycia wiedzy, przez instalację nowych systemów, po edukację pracowników. W związku z KSeF przedsiębiorcy mają wiele pytań i wątpliwości. Nie ułatwiają tego częste zmiany w przepisach i terminach obowiązkowego KSeF.
Comarch współpracując z Francusko-Polską Izbą Gospodarczą przeprowadzili ankietę wśród przedsiębiorców. Zdaniem rządzących, jak i też ankietowanych, zmiany przyniosą różne korzyści. Jednak przedsiębiorcy mają też wiele obaw. Wśród najczęściej wymienianych są zróżnicowane systemy IT w firmie oraz szybko płynący czas i strach, czy firma zdąży przystosować się do zmian. Jeśli obawiasz się KSeF, to nie jesteś jedynym przedsiębiorcom w Polsce targanym wątpliwościami!
Dzięki wynikom ankiety dowiesz się, co i jak planują przedsiębiorcy w Polsce. Jeśli nie zainteresowałeś się jeszcze tematem, to podobnie jak 12% ankietowanych.
Kiedy wchodzi KSeF?
Miał być obowiązkowy od 2023 roku, na szczęście dla przedsiębiorców mają oni jeszcze kolejne miesiące na przygotowanie się do zmian. Ustrukturyzowane faktury będą obowiązkowe od 2024 roku. Jednym słowem każda faktura wystawiona w Polsce już od pierwszego kwartału 2024 roku będzie musiała przejść przez nowy system. Od 2022 roku podatnicy mogą już korzystać z KSeF dobrowolnie.
Jakie korzyści niesie ze sobą KSeF wg przedsiębiorców?
Jeśli nie można czegoś ominąć, to warto dojrzeć pozytywne strony nowej sytuacji. Według ankietowanych najważniejsze korzyści z KSeF, to:
- oszczędność środków i czasu (45%),
- szybsze księgowanie (39%),
- archiwizacja przez okres 10 lat (38%),
- koniec z obowiązkiem udostępniania faktur w formacie JPK (36%).
Przedsiębiorcy widzą również korzyści w innych obszarach, m.in.: łatwiejsze rozliczanie faktur korygujących (29%), ekologię (29%), brak błędów (26%).
Skąd przedsiębiorcy czerpią wiedzę o KSeF?
W gąszczu informacji, które każdego dnia zasypują ludzi z każdej strony, nie łatwo jest znaleźć stabilną i pewną przystań. Co ma szczególne znaczenie w przypadku tak ważnych kwestii jak KSeF. Ankietowani przedsiębiorcy czerpią wiedzę z: webinarów i szkoleń organizowanych przez internet (62%), komunikatów MF (60%), mediów (48%).
Każda z tych pozycji jest cennym źródłem informacji. Na stronie www.mala-firma.pl w zakładce news również znajdziesz aktualne informacje dotyczące KSeF.
Czego obawiają się przedsiębiorcy?
Blisko połowa ankietowanych (48%) obawia się różnych systemów IT w swojej firmie. 43% przedsiębiorców niepokoi się kosztami wdrożenia nowego rozwiązania. I aż 40% obawia się, czy zdąży na czas. Czy faktycznie jest się czego bać, jeśli chodzi czas, który pozostał do wdrożenia KSeF?
Z ankiety wynika, że 12% przedsiębiorców w ogóle nie interesuje się jeszcze tym tematem. Kolejne wyniki wskazują, że większość przedsiębiorców już korzysta z faktur elektronicznych (88%). Natomiast tylko 17% ma system, który umożliwia wysyłanie, odbieranie i rejestrację faktur w KSeF.
Z udostępnionego przez MF KSeF skorzystało do tej pory tylko 10% ankietowanych. Pozostali nawet jednorazowo nie przetestowali systemu. Wśród testujących KSeF 14% miało problemy. Najczęściej wymieniali brak możliwości przesłania załącznika albo e-faktura była niekompatybilna z systemem IT firmy.
Jak przedsiębiorcy planują zrealizować obowiązek przyłączenia do KSeF?
Niewiele firm decyduje się zatrudnić specjalistę. Na taką opcję wskazało tylko 2% ankietowanych. 45% przedsiębiorców już pracuje nad wdrożeniem KSeF i realizują w ten sposób plan przystosowania firmy do KSeF od przyszłego roku. 24% ma zamiar skorzystać z doradztwa zewnętrznego.
Pierwszy rok zmian z pewnością będzie naznaczony trudnościami, wątpliwościami i niestety również dodatkowymi kosztami. Z ankiety wynika, że przedsiębiorcy mają wiele obaw, ale jest to naturalne, w końcu to spora zmiana. Dlatego zamiast się martwić, lepiej zacząć się przygotowywać do nowych warunków.
Źródło: www.mala-firma.pl