Zgodnie z aktualnym obrotem gospodarczym obowiązkowego konta bankowego nie muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób oraz ich ubiegłoroczny dochód nie przekroczył 2 mln euro. W takiej sytuacji przepisy pozwalają im na opłacanie składek ZUS i podatków np. na poczcie. Pozostali przedsiębiorcy natomiast muszą rozliczać się z za pomocą indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Czy przedsiębiorcy mogą zatem korzystać z prywatnego konta bankowego?
Żadne aktualnie obowiązujące przepisy nie nakładają na podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą obowiązku zakładania firmowego rachunku bankowego. Wyjątkiem jest sytuacja gdy dokonywane lub otrzymywane płatności dotyczą mechanizmu podzielonej płatności. Żeby przelew w tej procedurze był możliwy przedsiębiorca musi posiadać specjalny rachunek VAT, który zakładany jest przez banki wyłącznie do firmowych rachunków rozliczeniowych.
Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania osobnego konta firmowego. Banki jednak często zakazują w swoich regulaminach, korzystania z kont osobistych do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Regulacje nie odnoszą się również do kwestii dokonywania rozliczeń przy użyciu prywatnego rachunku bankowego – ani nie zabraniają ani nie zezwalają.
Przepisy nie zabraniają korzystania z rachunku osobistego, zgłoszonego jako ten, który jest używany w prowadzeniu działalności. Jednak musi to być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.
źródło: bizin.pl