W Katowicach w dniach 16-18 października br. odbywa się 9. Międzynarodowy Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw już pierwszego dnia przyciągnął do Międzynarodowego Centrum Kongresowego liczne tłumy gości. Organizator wydarzenia – Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – już po raz 9. zaprosiła do wzięcia udziału w Kongresie zarówno przedsiębiorców, jak też przedstawicieli świata biznesu, nauki i samorządu. Bardzo rozległa tematyka spotkań ujęta została w 12 ścieżkach tematycznych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że EKMŚP odbywa się na Śląsku, który niezmiennie kojarzony jest z dynamicznie rozwijającym się regionem, atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej w wielu branżach, również tych innowacyjnych. Współgospodarzami wydarzenia są Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Katowice i Wojewoda Śląski.
Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej pierwszy dzień 9. EKMŚP współgospodarzy reprezentowali Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski. Zaproszenie przyjęli także prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Komitetu Honorowego EKMŚP i dr Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB. Organizatorów reprezentował Tomasz Zjawiony – Prezes RIG w Katowicach.
W drugim dniu Europejskiego Kongresu MŚP Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zapewniła uczestnikom bardzo bogaty program prelekcji, warsztatów i spotkań. Odbyło się blisko 50 dyskusji panelowych rozwijających problematykę każdej ze ścieżek tematycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się panele prawne, w które zaangażowane były znakomite kancelarie: Żyglicka i Wspólnicy, Raczkowski Paruch, Andersen Tax&Legal, Vinci&Vinci. O sytuacji prawnej przedsiębiorców debatowano także podczas Otwartego Posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
Sporo można się było dowiedzieć o finansach i możliwościach rozwoju np. na rynku kanadyjskim lub węgierskim. Podczas warsztatu: „Kanada – rynek perspektyw dla każdej firmy”, przedstawiciele Departamentu Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprezentowali korzyści płynące z podpisania CETA, czyli umowy gospodarczo-handlowej między Unią Europejską, a Kanadą. Szukając dróg rozwoju poza Europą warto zwrócić uwagę na kanadyjski rynek. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z puli dofinansowania z Funduszy Norweskich. Operatorem programu dedykowanego Małym i Średnim Przedsiębiorstwom jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Możliwości dostępne na polskim rynku finansowym zostały przedstawione przez przedstawicieli Banku Pekao i Pekao Leasing.
Poruszano ważne tematy związane z ekologią: dotyczące efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, obiegu zamkniętego, niskiej emisji. Sesje ekologiczne przebiegały pod egidą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.