Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy wyrejestrowani z rejestru podatników VAT, na podstawie złożonego wniosku mogą zostać przywróceni bez konieczności składania wniosku rejestracyjnego.
Kiedy istnieje możliwość wykreślenia z rejestru VAT?
W myśl artykułu 96 ust. 9 i 9a ustawy o VAT, urząd może dokonać automatycznego wykreślenia podatnika z rejestru VAT jeżeli:
- podatnik nie istnieje
- urząd nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem
- dane podatnika wskazane w zgłoszeniu się nieprawdziwe
- podatnik lub jego pełnomocnik nie stawią się na wezwanie urzędu, lub organu kontroli skarbowej
- istnieje przypuszczenie, że podatnik może prowadzić działania mające związek z wyłudzeniami skarbowymi
- wobec podatnika sąd orzekł zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
- podatnik zawiesił działalność gospodarczą na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy
- podatnik nie złożył deklaracji VAT za 3 kolejne miesiące lub za jeden kwartał zgodnie z obowiązkiem
- podatnik składał zerowe deklaracje VAT przez okres 6 kolejnych miesięcy lub dwóch kolejnych kwartałów
- podatnik wystawiał faktury sprzedaży lub korygujące, dokumentujące czynności faktycznie niedokonane
- urząd miał podstawy przypuszczać, że dostawcy i nabywcy biorący udział w dostawie towaru lub usługi nie rozliczają się rzetelnie z podatków, narażając skarb państwa na uszczuplenie
W większości przypadków ponowna rejestracja jest możliwa na podstawie złożonego wniosku VAT-R, jednakże w niektórych sytuacjach wystarczy złożyć wniosek o przywrócenie do rejestru VAT.
Kiedy można złożyć wniosek o przywrócenie do rejestru VAT?
Od 1 września 2019 roku podatnicy, którzy zostaną wykreśleni z rejestru VAT mogą zostać przywróceni do rejestru VAT bez konieczności ponownej rejestracji. Aby skorzystać z takiej możliwości, muszą oni:
- złożyć wniosek o przywrócenie do rejestru VAT nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT czynnego
- najpóźniej w dniu złożenia wniosku o przywrócenie zarejestrowania złożyć wszystkie brakujące deklaracje VAT
- udowodnić, że prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością opodatkowaną. W przypadku wysyłania pustych deklaracji konieczne jest dodatkowo potwierdzenie, że jest to wynikiem specyfiki prowadzonej działalności
Podatnik, który złoży wniosek po upływie 2 miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru VAT, nie będzie mógł skorzystać z przywrócenia do rejestru VAT bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego.
Co trzeba dołączyć do wniosku rejestracyjnego?
Do składanego wniosku podatnik musi dołączyć zaległe deklaracje VAT, ewidencję sprzedaży i zakupu za wskazane okresy celem potwierdzenia prowadzenia działalności opodatkowanej oraz potwierdzenie zapłaty zobowiązania wynikającego z zaległych deklaracji VAT wraz z ewentualnymi odsetkami. Podatnik wniosek musi przesłać pocztą lub złożyć osobiście w odpowiednim urzędzie skarbowym w terminie 2 miesięcy licząc od dnia wykreślenia z rejestru VAT.
Źródło: www.bizin.pl