Menu Zamknij

ZAMKNIĘCIE ROKU PODATKOWEGO. JAK ZROBIĆ TO SPRAWNIE I BEZ KOREKT W PRZYSZŁOŚCI?

Z rozliczeniem roku podatkowego wiąże się szereg czynności. Nowy rok to nowe możliwości, perspektywy i plany. Zanim jednak zaczniesz realizować pomysły, czeka jeszcze zamknięcie starego roku.

Pod każdym względem, podatkowym, porządkowym (jeśli chodzi o papiery i dokumenty) oraz dochodowym (uwzględnienie wszystkich źródeł dochodu). Czasem faktura zabłąka się gdzieś z w biurze albo zniknie z pola widzenia faktura za zakupy dla firmy. Początek nowego roku to czas na uporządkowanie wszystkich dokumentów. Sprawdzenie ich pod względem formalnym, rozliczenie pit-u i zrobienie kopii dokumentów. Jak sprawnie zamknąć rok?

Porządek w papierach

Obecnie na przedsiębiorcach nie ciąży obowiązek przechowywania dokumentów w formie papierowej. Natomiast na życzenie urzędnika z US konieczne jest wydrukowanie dokumentacji. Pierwszym ważnym krokiem jest sprawdzenie czy nie brakuje faktur, zarówno sprzedażowych jak i zakupowych.

Dokumentację za poprzedni rok podatkowy należy przechowywać przez 5 lat. Warto mieć kopię elektroniczną dokumentów. Dla wygody można również wydrukować wszystkie dokumenty, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić nieprawidłowości bądź braki.

Inwentaryzacja i wyciągi bankowe

Inwentaryzacja jest stałym elementem zamknięcia roku podatkowego. Ten obowiązek dotyczy również osób prowadzących działalność związaną z usługami. Remanent jest po prostu zerowy.

Ważną kwestią są wyciągi bankowe. Co jeśli przelew do US nie dojdzie? Gdy urząd zażąda potwierdzenia transakcji? Podobnie z ZUS-em. Warto wydrukować potwierdzenia transakcji dla ZUS-u i US.

Nie zapomnij o profitach

W zeznaniu rocznym należy ująć wszystkie źródła dochodu. Zarobki z działalności gospodarczej, ale też na przykład pracy na etacie, wypłaty chorobowego z ZUS-u, pracy na umowę o dzieło. Nie można zapomnieć o benefitach dodatkowych, jak na przykład pakiet ubezpieczenia medycznego.

W PIT można odliczyć ulgę na dziecko i skorzystać z innych odliczeń, w zależności od tego na jakich zasadach rozliczasz działalność.

Źródło: www.mala-firma.pl